نمودار در Microsoft Excel

تحلیل داده‌ها به این معنی است که از روی مجموعه‌ای از داده‌ها رفتار یک یا چند نوع داده را بررسی کنیم. مثلاً اگر شما به دنبال تحلیل داده‌های مربوط به نتیجه آزمون‌های مجموعه‌ای از دانشجویان باشید و بخواهید بررسی کنید که روند نتایج دانش‌آموزان به چه صورت بوده است.

با استفاده از هیستوگرام‌ها می‌توانید به راحتی این تحلیل‌ها را به صورت بصری در نمودارهای Excel نمایش دهید.

آموزش‌های توضیح داده شده در این مطلب برای استفاده از ابزار هیستوگرام در Excel 2016 و یا نسخه‌های بعد از آن مناسب هستند.

برای ایجاد هیستوگرام در Excel ابتدا داده‌های وارد شده در Excel را انتخاب کنید. این کار را می‌توانید به صورت دستی و یا با استفاده از کلیدهای ترکیبی CTRL+A انجام دهید.

بعد از انتخاب داده‌ها برگه Insert در نوار ابزار را انتخاب کنید. در این حالت در قسمت Chart گزینه‌های زیای برای شما نمایش داده می‌شود. روی گزینه Insert Statistic Chart برای مشاهده فهرستی از نمودارها کلیک کنید.

روی گزینه Histogram کلیک کنید و از منوی باز شده مطابق تصویر زیر نمودار سمت چپ را انتخاب کنید.

با این کار نمودار روی صفحه ایجاد می‌شود. خوشبختانه امکان ویرایش کردن این نمودار وجود دارد که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم.

ویرایش انواع نمودارها در Excel

به محض ایجاد یک هیستوگرام روی صفحه امکان ویرایش آن با استفاده از منوهای مختلف برای شما ایجاد می‌شود. برای ویرایش هیستوگرام ابتدا روی محورها کلیک راست کنید و سپس گزینه Format Axis را از منوی باز شده انتخاب کنید.

در نرم‌افزار Excel گروه‌بندی داده‌ها را می‌توان بر اساس نوع تحلیلی که می‌خواهیم تغییر داد. مثلا اگر شما بخواهید نتایج آزمون ۱۰۰ دانشجو را مورد بررسی قرار دهید می‌توانید عدد ۱۰۰ را به گروه‌هایی مثلاً ۱۰ تایی تقسیم کنید.

با استفاده از گزینه Bin Width شما می‌توانید داده‌های خود را به گروه‌های مختلف دیگری دسته‌بندی کنید.

استفاده از گزینه Number of Bins نیز همین نتیجه را برای شما نمایش می‌دهد.

همچنین می‌توانید داده‌ها را به دو بخش با یک مرز مشخص تقسیم کنید. مثلاً داده‌های بالای یک عدد خاص و داده‌های زیر آن عدد خاص. برای این کار باید از گزینه‌های Overflow و Underflow استفاده کنید. مثلاً داده‌های زیر عدد ۵۰ و داده‌های بالای عدد ۵۰.

می‌توانید ظاهر هیستوگرام خود را نیز زیباتر کنید. مثلاً یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید قرار داده عنوان برای محورها است برای این کار روی محدوده محور دو بار کلیک کنید. آپشن‌های مربوط به تغییر متن برای شما نمایان می‌شود.

با استفاده از گزینه Format Chart Area می‌توانید تغییرات دیگری روی متن و رنگ‌‌ها و گزینه‌ها ایجاد کنید. همچنین امکان تغییر دادن حاشیه، خطوط و حالت پر شدگی نمودار نیز از طریق این گزینه امکان‌پذیر است.

 

منبع : کلیک

 

خبر های مشابه

Leave a Comment