حافظه‌ی کلیپ بورد در ویندوز ۱۰

حتما شما هم در کار با ویندوز به این فکر افتادید که چه خوب بود میتونستم مطالبی که کپی کردم (راست کلیک و copy) در کلیپ برد ویندوز کپی میشد بعدا میخواستم بهشون مراجعه کنم .

مثل رمز ها،ادرسها و ……. این کار با به روز رسانی جدید در ویندوز ۱۰ در دسترس قرار گرفته و شما میتونید لیستی از هر آنجه در حافظه clipborad خودتون کپی کردید دسترسی داشته باشید .

برای فعال کردن این ویژگی‌ها، از طریق بخش «Settings» وارد منوی «System» شده و به قسمت «Clipboard» بروید. اگر این گزینه برای شما در دسترس نبود یعنی که شما از نسخه‌ی رد استون ۵ در «Insider Preview» استفاده نمی‌کنید. ویژگی‌هایی که از آنها سخن گفتیم به طور پیشفرض خاموش هستند. برای فعال سازی آن‌ها، گزینه‌ی «Save Multiple Items» را  بر روی «On» قرار دهید.

برای همگام‌سازی حافظه‌ی کلیپ بورد در بین تمام دستگاه‌های تحت ویندوز ۱۰ خود (دستگاه‌هایی که از نسخه‌ی رد استون ۵ یا جدیدتر استفاده می‌کنند)، گزینه‌ی «Sync Across Devices» را نیز بر روی «On» بگذارید.

همچنین می‌توانید از تنظیمات همگام‌سازی خودکار نیز استفاده کنید. زمانی که این ویژگی را فعال می‌کنید، به طور پیشفرض بر روی گزینه‌ی «Automatically sync text that I copy» قرار دارد که یعنی ویندوز ۱۰ به طور خودکار هر متنی را که کپی کنید بین دستگاه‌های شما همگام‌سازی می‌کند.

برای جلوگیری از همگام‌سازی اطلاعات حساس نظیر گذرواژه‌ها، گزینه‌ی «Never automatically sync text that I copy» را انتخاب کنید. در این حالت ویندوز عمل همگام‌سازی را به طور خودکار انجام نداده و شما به اختیار خودتان می‌توانید موارد مورد نیاز را بین دستگاه‌های‌تان به اشتراک بگذارید.

نحوه‌ی دسترسی به تاریخچه‌ی حافظه‌ی کلیپ بورد

برای باز کردن ابزار کلیپ بورد جدید، می‌توانید در هر پنجره‌ای از کلید ترکیبی «Windows + V» استفاده کنید. با این کار یک پنل به نام «Clipboard» ظاهر می‌شود. این پنل یک تاریخچه از مواردی که در کلیپ بورد خود کپی کرده‌اید را نمایش می‌دهد که جدیدترین آن‌ها در بالای لیست قرار دارد. با کلیک کردن بر روی هر گزینه در کلیپ بورد، عمل «Paste» کردن آن صورت می‌گیرد.

ضمناً کلیک روی علامت سنجاق در سمت راست هر گزینه، شما را قادر می‌سازد تا آن را در کلیپ بورد خود سنجاق کنید. با این کار ویندوز این گزینه را در کلیپ بورد نگه می‌دارد و برای باز کردن فضا برای سایر گزینه‌ها، آن را حذف نخواهد کرد. از طریق روش یاد شده آیتم مورد بحث همواره در دسترس خواهد بود، لذا آن را برای مواردی به کار ببندید که زیاد از آنها استفاده می‌کنید.

همچنین با کلیک بر روی علامت «X» هر گزینه، آن مورد فورا از کلیپ بورد حذف خواهد شد.

نحوه‌ی پاک کردن تاریخچه‌ی کلیپ بورد

اگر قصد پاک کردن تاریخچه‌ی کامل کلیپ بورد‌تان را دارید، از طریق بخش «Settings» وارد «System» شده و روی «Clipboard» کلیک کنید. حال در زیر قسمت «Clear clipboard data» دکمه‌ی «Clear» را بزنید.

با این کار کلیپ بورد شما هم از رایانه و هم از سرور‌های مایکروسافت حذف خواهد شد. توجه داشته باشید آیتم‌های سنجاق شده در حافظه باقی خواهند ماند، پس یا باید آن‌ها را از حالت سنجاق شده خارج کنید و یا به طور دستی نسبت به حذفشان اقدام نمایید.

خبر های مشابه

Leave a Comment